Planujesz ciążę? Dowiedz się, jak możesz zwiększyć swoje szanse na poczęcie.

planowanie_ciazy

Czy ty i twój partner zdecydowaliście, że nadeszła pora zacząć starać się o dziecko? W takim razie powinniście się do tego odpowiednio przygotować, bo cały proces może zająć trochę czasu. Niektórym parom poczęcie przychodzi bardzo łatwo – w ich wypadku wystarczy jedynie rezygnacja ze środków antykoncepcyjnych. Inne muszą włożyć w to nieco więcej wysiłku. Czasami bywa tak, że potrzeba nawet kilka miesięcy do roku, by starania odniosły skutek! Nie chcesz bezowocnie tracić czasu? Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.

Czym jest owulacja?

Owulacja to ten moment podczas twojego cyklu, kiedy pęcherzyk Graafa uwalnia do światła jajowodu dojrzałą komórkę jajową, gotową do zapłodnienia. By mogło do tego dojść już kilka dni wcześniej przysadka mózgowa i jajniki produkują właściwe hormony (estrogen, FSH i LH), które są odpowiedzialne za rozwój i pękanie pęcherzyków jajnikowych. Towarzyszy temu pęcznienie endometrium, które staje się gotowe go przyjęcia zarodka. Jest to okres największej płodności. Jeżeli chcesz szybko zajść w ciążę, koniecznie musisz wiedzieć, kiedy owulujesz.

Obserwuj swoje ciało

Im lepiej znasz swój organizm, tym łatwiej będzie Ci określić, kiedy szansa na zapłodnienie jest największa. Powinnaś wiedzieć, z jaką częstotliwością miesiączkujesz i jaka jest długość każdego cyklu. W kolejnych jego fazach ulega zmianie konsystencja i lepkość śluzu produkowanego przez szyjkę macicy. W okresie, gdy twoje ciało jest gotowe na przyjęcie dziecka, śluz staje się przejrzysty i podobny do białka kurzego jaja. Dzięki temu plemniki są w stanie szybciej dotrzeć do komórki jajowej. W okresie płodnym na kilka dni wzrasta również temperatura ciała (mniej więcej o 0,5-1,5°C). Jest to skutek działania progesteronu.

Test owulacyjny

Obserwowanie wszystkich sygnałów wysyłanych przez twój organizm wymaga rzecz jasna dużej systematyczności i samodyscypliny, a wnioski można wysnuwać dopiero po kilku miesiącach. Nieraz mogą zdarzać się też błędy (tym bardziej, jeżeli twoje cykle są nieregularne). By mieć absolutną pewność, czy nadszedł odpowiedni czas, warto posiłkować się testami owulacyjnymi. Ich działanie opiera się na dokładnym oznaczeniu poziomu hormonu luteinizującego (LH) w moczu. Jego wydzielanie zwiększa się na 36-48 godzin przed jajeczkowaniem, co pozwala określić najlepszy moment na współżycie.

Dużo wcześniej odstaw pigułki antykoncepcyjne

Jeżeli starasz się o dziecko, powinnaś zrezygnować z antykoncepcji – to oczywiste. Jednak w przypadku antykoncepcji hormonalnej odpowiedni okres jest bardzo ważny. Środki tego typu zawierają najczęściej estrogen i gestagen, substancje wpływające na naturalną gospodarkę hormonalną. Po ich odstawieniu może minąć nawet kilka miesięcy, zanim organizm wróci do normy i rozpoczną się prawidłowe cykle owulacyjne. Nie jest to oczywiście regułą, ale w takim wypadku trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Uprawiaj seks regularnie

Znasz już swój cykl miesiączkowy i dni płodne? Dobrze. Kolejny krokiem jest regularne współżycie. Powinno mieć miejsce kilka razy w tygodniu już od momentu zakończenia menstruacji. Nie można omijać okresu płodnego! Co ważne, twoim priorytetem powinien być nie tylko moment samej owulacji, ale również dzień, który ją poprzedza. Plemniki mogą przeżyć w macicy i jajnikach nawet przez 2–3 dni. Komórka jajowa obumiera dużo szybciej (już po 24 godzinach). Dlatego by zwiększyć szansę na poczęcie, warto zacząć uprawiać seks dużo wcześniej. Pamiętaj też, by nie używać żadnych środków nawilżających i lubrykantów – mogą spowolnić plemniki w drodze do jajeczka.

Kontroluj wagę

Powrót do właściwej wagi znacznie zwiększa prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Niedowaga często prowadzi do nieregularnych miesiączek lub do ich całkowitego zaniku. Nadwaga i otyłość z kolei pobudzają organizm do produkcji zbyt dużej ilości estrogenu, który może zaburzać jajeczkowanie. Według najnowszych badań czas oczekiwania na dziecko u osób ze zbyt wysokim BMI (powyżej 35) może wydłużać się dwukrotnie w stosunku do osób o prawidłowym BMI! Wystarczy zmniejszyć ciężar ciała zaledwie o 5-10%, by znacznie poprawić płodność. Warto o tym pamiętać!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *