Betadine w postaci maści 10 % to preparat o właściwościach antyseptycznych, odkażających skórę zainfekowaną przez wirusy, bakterie, grzyby, poparzoną, z otarciami, ranami i owrzodzeniem.
Komu polecamy ten produkt?
Każdemu z nas przytrafić się może otarcie naskórka, oparzenie, różnego rodzaju i wielkości zranienia, w konsekwencji mogące prowadzić do stanów zapalnych skóry.
Zważywszy na nieprzewidywalność takich sytuacji, warto posiadać w swej domowej apteczce maść Betadine, która skutecznie zapobiega zakażeniu skóry, a także niszczy patogenne drobnoustroje w przypadku zakażenia skóry, przyspieszając w ten sposób proces jej gojenia.
Maść Betadine znajduje również zastosowanie u pacjentów z tzw. zmianami troficznymi, odleżynami, które należy starannie i regularnie odkażać, nie dopuszczając do powiększania się wielkości i ilości tego rodzaju zmian skórnych oraz tkanek podskórnych.
Co wchodzi w skład maści Betadine?
Działanie odkażające i przeciwbakteryjne zawdzięcza maść Betadine zespoleniu w jednym preparacie dwóch substancji: polimeru poliwinylopyrolidonu oraz jodu. W efekcie tego połączenia powstał związek nazwany powidonem jodowanym.
Powidon jodowany to substancja łącząca dezynfekujące właściwości jodu z możliwością wiązania się jego czasteczek na powierzchni skóry.
Jakie znaczenie w praktyce dla pacjenta ma to połączenie?
Zaaplikowana na chore, zmienione miesjce maść Betadine stopniowo dawkuje zawarty w powidonie jodowanym jod, działając zabójczo na bakterie, wirusy, grzyby, pierwotniaki już po czasie około 15-30 sekund od momentu podania preparatu. Owo działanie utrzymuje się na powierzchni skóry jeszcze przez dłuższy czas, nie powodując jednocześnie uodpornienia się drobnoustrojów na działanie bakteriobójcze maści.
Sposób uwalniania się jodu w maści Betadine charakteryzuje się relatywnie nieznacznym podrażnieniem naskórka, odczuwanym przez pacjenta jako potoczne „szczypanie”. Nie jest ona tak toksyczna dla skóry jak roztwory alkoholowe, połączone z tym pierwiastkiem. Jod w maści Betadine nie wytrąca się bezpośrednio na skórze, dlatego też nie jest połączeniem toksycznym i nieprzyjemnym w zastosowaniu.
Jak stosować maść Betadine?
Maść Betadine jest przeznaczona do użytku tylko i wyłącznie zewnętrznego.
Przed nałożeniem maści na zmienione chorobowo miejsce na skórze zalecamy staranne jej oczyszczenie i osuszenie. Maść należy nanosić 1 do 2 razy w ciągu doby, jednak nie dłużej niż przez okres 2 tygodni.
Zachowaj ostrożność!
Zaaplikowanie większej ilości maści niż zalecana może skutkować zaburzeniami pracy tarczycy, w tym – niedoczynnością lub nadczynnością tego gruczołu.
Maści Betadine nie polecamy pacjentom chorym na tarczycę (w sposób szczególny zaś osobom z zapaleniem tarczycy Hashimoto, z tzw. wolem endemicznym, charakterystycznym dla mieszkańców określonego terenu, z guzkami typu koloidowego), a także pacjentom poddanym terapii jodem radioaktywnym w nadczynności tarczycy.
Nie polecamy stosowania maści Betadine kobietom ciężarnym oraz w okresie laktacji. Konsultacja z lekarzem specjalistą jest w tych przypadkach absolutnie konieczna!
Po zakończonej kuracji maścią Betadine zaleca się wykonanie profilaktycznego badania czynności tarczycy.
W przypadku zastosowania maści Betadine u najmłodszych pacjentów zaleca się stosowanie najmniejszej możliwie dawki przez jak najkrótszy okres czasu oraz wykonanie profilaktycznego badania tarczycy po zakończeniu stosowania tego praparatu.
Zalecamy przechowywanie maści Betadine w miejscu niedostępnym dla najmłodszych.
Niebezpieczne jest – w sposób szczególny dla dzieci (!) – wprowadzenie preparatu do ust lub jego połknięcie.
Maść należy przechowywać w miejscu zaciemnionym (bez eksponowania na światło), najlepiej w oryginalnym opakowaniu, w temperaturze nieprzekraczajacej 25 stopni Celsjusza.
Preparat Betadine ma postać maści o brunatnej kolorystyce.
Na każde opakowanie składa się 20 g maści w tubie schowanej do pudełka.
1 gram maści zawiera 100 g substancji czynnej, tj. powidonu jodowanego.