Folik to suplement pełen niezwykle potrzebnych podczas ciąży kwasów foliowy, które zapobiegają powstawaniu wad wrodzonych cewy nerwowej u dziecka. Wspomaga on również funkcjonowanie organizmu kobiety w okresie zwiększonego zapotrzebowania na kwas foliowy.
Preparat Folik to profilaktyczna dawka 0,4 mg kwasu foliowego w każdej kapsułce. Stanowi on istotną witaminę z grupy B która jest bardzo ważna dla kobiet starających się o poczęcie i po jego nastapieniu. Codzienne spożywanie takiej dawki kwasu foliowego pozwala, zgodnie z informacjami podawanym przez referencyjne ośrodki na świecie, zapobiega powstawaniu wad wrodzonych cewy nerwowej u płodów. Zwłaszcza między 18, a 28 dniem od poczęcia zachodzą błyskawiczne zmiany u płodu, związane z kształtowaniem się mózgu. Niedobór kwasu foliowego w tym okresie może skończyć się bardzo poważnymi komplikacjami, a w skrajnych przypadkach nawet stałym uszczerbkiem na zdrowiu noworodka.
Komu polecamy ten produkt?
Folik to źródło kwasu foliowego który może zabezpieczyć płód przed wadami cewy nerwowej. Czym są tego typu wady i jak się z nimi uporać za wczasu?
Wady cewy nerwowej (WCN) są upośledzeniami dotykającymi płód w pierwszych tygodniach jego powstawania na skutek nieprawidłowości rozwojowych, czyli zaburzenia zamknięcia cewy nerwowej. Wady te mają dwie podstawowe grupy: bezmózgowie oraz przepukliny mózgu i rdzenia. Niebezpieczeństwo wystąpienia tego typu zmian jest uwarunkowane genetycznie i środowiskowo. Według statystyk niezwykle istotnym wśród czynników środowiskowych oprócz zanieczyszczeń środowiska jest zbilansowana dieta, a przede wszystkim niedobór kwasu foliowego przed zajściem w ciążę i w pierwszym trymestrze jej trwania. Współczynniki występowania WCN w Polsce pokazują, że na 1000 urodzeń żywych od 2 do 3 noworodków rodzi się z WCN, jednak przyjmowanie kwasu foliowego przez kobiety w wieku rozrodczym zmniejsza ryzyko ich wystąpienia aż o 70 proc.
Sam kwas foliowy jest niezbędny wszystkim komórką w naszych ciałach od poczęcia aż do późnej starości. Odpowiada on za syntezę kwasów nukleinowych, z których powstaje DNA. Tym samym reguluje wzrost i dojrzewanie wszystkich komórek. Kwas foliowy z witaminą B12 uczestniczy też w tworzeniu i dojrzewaniu czerwonych krwinek, ma zatem działanie krwiotwórcze. Bez niego grozi nam anemia. B9 prawdopodobnie chroni organizm przed rozwojem nowotworów, obniża ryzyko występowania raka jelita grubego, żołądka czy szyjki macicy.
Do głównych funkcji pełnionych przez kwas foliowy w organizmie zalicza się:
• regulację wzrostu i funkcjonowanie komórek
• zapobieganie chorobom serca, wylewom, zakrzepom żylnym
• zapobieganie anemii
• wpływ na poziom homocysteiny, czyli aminokwasu, od którego zależy nasze zdrowie.
Niedobór kwasu foliowego w organizmie sprzyja zaburzeniom powstawaniu cewy nerwowej, rozwojowi miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca oraz wystąpieniu zaburzeń psychicznych. Kobiety w ciąży są szczególnie podatne na niedobory kwasu foliowego, a zapotrzebowanie na niego w tym okresie wzrasta od 2 do 4 razy. Niewystarczająco
Nasze organizmy nie potrafią go jednak samodzielnie produkować i musi on być dostarczany z pokarmem, przy czym foliany są bardzo czułe na takie czynniki jak wysoka temperatura, promienie słoneczne oraz niskie pH. Znaczne straty tej witaminy, sięgające 50–90% zawartości wyjściowej, następują w czasie przetwarzania i gotowania żywności, zwłaszcza w dużej ilości wody. Świeże warzywa liściaste przechowywane w temperaturze pokojowej mogą stracić w ciągu 3 dni nawet do 70% wyjściowej zawartości folianów.
Co wchodzi w skład preparatu Folik?
W skład preparatu Folik wchodzi kwas foliowy oraz inne substancje pomocnicze:
• kwas foliowy 0,4 mg
• celuloza mikrokrystaliczna
• skrobia kukurydziana
• magnezu stearynian
• wapnia wodorofosforan bezwodny
• krzemionka koloidalna bezwodna
• aromat-maracuja.
Opakowanie zawiera 90 tabletek preparatu Folik. Tabletki mają barwę jasnożółtą. Okrągłe, obustronnie płaskie.
Jak stosować Folik?
Preparat Folik należy stosować zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania lub zaleceniami lekarza w przypadku stosowania z innymi środkami, lub wystąpieniem jakichkolwiek przeciwwskazań.
Zalecana dzienna dawka do spożycia to 1 tabletka, raz na dobę. Popijaj odpowiednią ilością wody. Należy rozpocząć stosowanie co najmniej 1 miesiąc przed poczęciem i kontynuować przyjmowanie przez okres całego pierwszego trymestru ciąży.
UWAGA!
Mogą wystąpić działania niepożądane podczas stosowania preparatu:
• niezbyt często: skórne reakcje alergiczne (wysypka, świąd).
• rzadko: gorzki smak w ustach, wzdęcia, nudności, wymioty, biegunka, brak łaknienia, trudności w zasypianiu, senność, nadmierna pobudliwość nerwowa, depresja.
• bardzo rzadko: obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli.