Nicorette Classic 2 mg Guma do żucia 105 sztuk
Guma do żucia Nicorette Classic z dawką nikotyny 2 mg zaleca się osobom pragnącym rzucić nałóg sięgania po papierosa, ale borykającym się w związku z tym z nikotynowym głodem, często również innym, niuepożądanymi odczuciami, jak rozdrażnienie, nieuzasadnione wybuchy złości, bóle głowy, problemy z zasypianiem. Antidotum na te problemy stanowi guma do żucia Nicorette Classic, której powolne przeżuwanie powoduje sukcesywne uwalnianie się nikotyny, a więc zaspokajanie głody nikotynowego już bez potrzeby sięgnięcia po następnego papierosa.
Działanie:
Preparat zawiera nikotynę, która podczas żucia jest wchłaniana do organizmu przez błonę śluzową jamy ustnej. Zauważalne stężenie nikotyny we krwi jest osiągane po 5-7 min po rozpoczęciu żucia, natomiast maksymalne stężenie po około 5-10 min po zaprzestaniu żucia. Ilość nikotyny uwalnianej z jednej gumy zależy od sposobu i czasu żucia - zwykle około 1,4 mg nikotyny uwalnia się po zażyciu gumy w dawce 2 mg, a 3,4 mg po zażyciu gumy w dawce 4 mg. Stężenie nikotyny w stanie stacjonarnym we krwi występuje podczas żucia gumy przez 30 min - zwykle po przyjęciu gumy 2 mg wynosi około 9 ng/ml, a dla 4 mg wynosi około 20 ng/ml, co w obydwu przypadkach stanowi 1/3 stężenia osiąganego podczas palenia papierosów. Nikotyna jest metabolizowana głównie w wątrobie, a także w nerkach i płucach. Wiąże się z białkami osocza w mniej niż 5%. Głównym metabolitem nikotyny jest kotynina, której T0,5 wynosi 15-20 h i która osiąga stężenia 10-krotnie większe niż stężenia nikotyny. Głównymi metabolitami wydalanymi z moczem są kotynina (15% dawki) oraz trans-3-hydroksykotynina (45% dawki), około 10% nikotyny jest wydalane z moczem w postaci nie zmienionej. Postępująca ciężka niewydolność nerek jest kojarzona ze zmniejszeniem całkowitego klirensu nikotyny. Farmakokinetyka nikotyny nie zmienia się u pacjentów z marskością wątroby o lekkim nasileniu (5 wg Childa) i jest mniejsza w przypadku pacjentów z umiarkowaną marskością wątroby (7 wg Childa). Zwiększenie stężenia nikotyny obserwowano u palących pacjentów poddawanych hemodializie.
Wskazania:
- w leczeniu uzależnienia od wyrobów tytoniowych
- załagodzenie głodu nikotyny i objawów wynikających z odstawienia nikotyny
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na składniki preparatu
- przebyty zawał mięśnia sercowego (w ciągu ostatnich 3 miesięcy)
- niestabilna lub postępująca dławica piersiowa
- Ddławica piersiowa naczynioskurczowa
- ciężka arytmia serca
- ostra faza udaru mózgowego
- ciąay i okres karmienia piersią
- wiek poniżej 18 lat.
Dawkowanie:
Dorośli i osoby w podeszłym wieku: należy przyjąć 1 kostkę gumy, gdy poczuje się chęć zapalenia papierosa. Dawkę należy dostosować indywidualnie w zależności od stopnia uzależnienia: osoby słabo uzależnione - guma 2 mg, osoby bardzo uzależnione (powyżej 20 papierosów na dobę) lub osoby, które nie zaprzestały palenia tytoniu po zastosowaniu gumy w dawce 2 mg - guma 4 mg, zwykle stosuje się 8-12 gum na dobę. Dobowa dawka preparatu nie może przekroczyć 24 gum. Należy przyjmować stałą ilość gum przez 3 miesiące, a następnie stopniowo zmniejszać o 1 kostkę gumy dziennie w pierwszym tygodniu i o kolejną w następnym. Kurację należy przerwać, kiedy dawka zmaleje do 1 lub 2 gum na dobę. Nie należy stosować gumy dłużej niż 12 miesięcy, jednak niektórzy ekspalacze tytoniu wymagają dłuższego okresu leczenia. Gumę należy żuć dokładnie i powoli przez 30 min, zwalniając gdy smak się wzmocni i przyspieszając z powrotem gdy smak zaniknie.
Skład:
1 kostka gumy lub gumy o smaku miętowym zawiera 2 mg lub 4 mg nikotyny.
Opakowanie:
105 sztuk.