Chela-Ferr™ Med jest produktem o wysokiej zawartości (30 mg elementarnego żelaza) najlepiej przyswajalnego żelaza w formie chelatu aminokwasowego (diglicynian żelaza) - Ferrochel®, przeznaczony do stosowania w sytuacjach wysokiego zapotrzebowania organizmu na żelazo.
Co to jest Ferrochel®?
Ferrochel® to opatentowana forma żelaza niehemowego w postaci chelatu aminokwasowego – diglicynianu żelaza (II), o biodostępności i tolerancji zbliżonej do żelaza hemowego.W diglicynianie żelaza jon żelazawy (Fe2+) został połączony z dwoma cząsteczkami aminokwasu - glicyny. Jego zaletą jest przede wszystkim znaczący wzrost biodostępności z jednoczesną redukcją podrażnień żołądka, a także brakiem niepożądanych interakcji z innymi składnikami żywności. Dzięki swej budowie chemicznej diglicynian żelaza jest rozpoznawany przez organizm jako dipeptyd i wchłaniany aktywnie w innych częściach przewodu pokarmowego, niwelując efekt oddziaływania z innymi minerałami (podanych w formie nieorganicznej) czy składnikami żywności w przewodzie pokarmowym.
Bezpieczeństwo Ferrochel®:
Ferrochel® - aminokwasowy chelat żelaza ALBION® otrzymał od FDA (Amerykańskiego Departamentu Zdrowia) certyfikat produktu Powszechnie Uznanego za Bezpieczny - GRAS (z ang. Generally Recognized As Safe).
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, EFSA (The European Food Safety Authority) uznał Ferrochel® za bezpieczny i biodostępny, wpisując go na listę substancji dozwolonych do środków specialnego przeznaczenia żywieniowego i suplementów diety na podstawie wydanej pozytywnej opinii Panelu Naukowego Komisji Europejskiej
Ferrochel® otrzymał także numer rejestracyjny Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego CAS – przyznawany wyłącznie cząsteczkom posiadającym dokładnie zdefiniowaną i reprodukowalną strukturę, która musi być potwierdzona wynikami analiz laboratoryjnych (TRAACS® FTIR)
Ferrochel® ponadto posiada certyfikaty: wegetariański, koszerności (Kosher-Parve) oraz GMO-Free.
Jak działania Chela-Ferr™ Med?
Przyswajalność minerałów, w postaci związków nieorganicznych, w jelicie cienkim jest na niskim poziomie, gdyż ładunek jonu minerału, pH środowiska przewodu pokarmowego, ograniczona powierzchnia wchłaniania jelitowego oraz obecność innych składników oddziałujących z jonami podawanych minerałów znacznie obniża ich jelitową absorpcję. Poza tym proces naturalnej chelatacji, niezbędny do przyswojenia jonów minerałów, jest wydłużony w czasie, przez co mało efektywny, biorąc pod uwagę fakt ciągłego przemieszczania się treści pokarmowej do dalszych odcinków układu trawiennego, a tym samym zawartych w treści pokarmowej minerałów. Żelazo zawarte w Chela-Ferr™ Med występuje w formie związanej z aminokwasem, wskutek czego powstały kompleks chelatowy, rozpoznawany jest przez organizm jako dipeptyd i aktywnie wchłaniany do płynów ustrojowych w jelicie czczym i krętym. Minerał jest tym samym „przemycany” do krwi wewnątrz struktury tworzonej przez dwie glicyny, będąc całkowicie odseparowanym od, ewentualnego niekorzystnego, oddziaływania z innymi składnikami żywności, w tym mikroskładnikami w formie jonowej.
Jakie preparaty żelaza są najefektywniej wykorzystywane przez organizm?
Żelazo jest ogólnie składnikiem słabo przyswajalnym, stąd w procesie suplementacji powinno się stosować formy żelaza o najwyższym stopniu biodostępności. Obecnie najbardziej efektywnym rodzajem suplementu jest żelazo w postaci chelatu aminokwasowego Albion®, którego przyswajalność jest wielokrotnie wyższa niż tego pochodzącego z typowych preparatów żelaza. Jest to zarazem najbardziej bezpieczna forma żelaza, jaką obecnie oferuje rynek suplementów.
Mikroskopia elektronowa porównująca absorpcję
żelaza z siarczanu i chelatu aminokwasowego FERROCHEL
Badania in vivo przyswajalności diglicynianu żelaza (II):
Ferrochel® wykazuje najwyższą biodostępność w porównaniu do innych form żelaza.
Żródło: Brise H., Hallberg L. Absorbability of Different Iron Compounds. Acta Med. Scand. Suppl. 1962; 376: 23-37. Olivares M., Pizzaro F. Bioavailability of iron bis-glycinate chelate in water. Arch. Latinoam. Nutr., 2001; 51(1 Suppl 1): 22-25.
Żelazo zawarte w Chela-Ferr™ Med to:
- chelat aminokwasowy o strukturze potwierdzonej naukowo opatentowaną metodą FTIR TRAACS®,
- najwyższa biodostępność w odróżnieniu od innych form żelaza,
- bezpieczne działanie,
- lepsza tolerancja, redukcja efektów ubocznych,
- brak interakcji z witaminami i minerałami co potwierdzono w wieloletnich badaniach klinicznych.
Ponadto posiada:
- certyfikat GRAS (ang. Powszechnie Uznany za Bezpieczny) przyznany przez FDA
- pozytywną opinię EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności)
Jakie skutki może mieć niedobór żelaza w organizmie?
Żelazo jest przede wszystkim potrzebne do wytwarzania czerwonych krwinek. Deficyt tego pierwiastka w ustroju człowieka daje o sobie znać bardzo szybko. Charakterystyczne objawy to osłabienie fizyczne, zakłócenie snu, spadek sprawności intelektualnej i psychicznej, obniżenie odporności. Z problemem niedoboru żelaza borykają sie najczęściej kobiety w wieku rozrodczym, kobiety ciężarne, nastolatki oraz ludzie starsi. Niski poziom żelaza w ich organizmach jest dość powszechny i staje się czynnikiem etiologicznym rozwoju anemii.
Chela-Ferr™ Med przeznaczony jest do postępowania dietetycznego ze wskazaniami lekarskimi dotyczącymi stosowania w:
- okresie zwiększonego zapotrzebowania na żelazo: ciąża i laktacja, obfite krwawienia menstruacyjne, regularne krwiodawstwo, intensywne uprawianie sportów, dzieci i młodzież w okresach intensywnego wzrostu,
- zmniejszonym wchłanianiu żelaza (towarzyszącym m. in. celiakii),
- anemii z niedoboru żelaza,
- niedoborach żelaza spowodowanych brakiem łaknienia, stosowaniem diet wegetariańskiej, odchudzającej, makrobiotycznej,
- chemioterapii i okresie okołooperacyjnym,
- syndromie zmęczonych nóg (RLS),
- zespole nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD).