Witamina D powstaje w skórze w wyniku przekształcania pochodnych cholesterolu przez promienie słoneczne o długości fali ultrafioletu. Związek ten o charakterze hormonu wykazuje wielokierunkowy wpływ na nasz organizm. Spośród wszystkich postaci witaminy D formą wywołującą aktywację swoistego dla tej witaminy receptora - VDR (Vitamin D Receptor) jest kalcytriol. VDR występuje w wielu organach i na komórkach różnych tkanek, m.in.
1) układ szkieletowy: wit. D wywołuje wzrost i rozwój kości, przebudowę ich struktury i kontroluje utrzymanie w nich prawidłowego poziomu wapnia,
2) układ immunologiczny: dojrzewanie krwinek białych i synteza cytokin prozapalnych,
3) trzustka (komórki beta): poprawa efektywności syntezy i wydzielania insuliny,
4) nerki: utrzymywanie resorpcji wapnia na fizjologicznym poziomie,
5) skóra: synteza wit. D
6) Przytarczyce: spadek wydzielania parathormonu (jego nadmiar w organizmie może działać katabolicznie w stosunku do włókien szybkokurczliwych typu II).
Dla osób aktywnych fizycznie i uprawiających sport zarówno amatorsko, jak i zawodowo odpowiednia podaż witaminy D nabiera szczególnego znaczenia.
Tkanka mięśniowa.
Witamina D stymuluje syntezę białek w komórkach mięśniowych (Birge, 1975). Pod jej wpływem pobudzona zostaje produkcja białek włókienek kurczliwych – miozyny i aktyny, ale także troponiny. Niedobór witaminy D w organizmie prowadzi do rozmiękczania kości, zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego, a w następstwie tego obniżenia siły i masy mięśniowej (Visser, 2003). Jak pokazują badania (Pfeifer 2000 i 2011) dodatkowa suplementacja witaminy D podnosi siłę mięśni u badanych ochotników.
Steroidowa budowa witaminy D wskazuje na podobny mechanizm działania, jak w przypadku hormonów steroidowych. Witaminę D łączy się ze stymulacją syntezy ponad 200 białek, w tym czynników wzrostowych (m.in. IGF-2) regulujących podziały komórek satelitarnych w mięśniach i ich dojrzewanie. Jednocześnie witamina D pobudza proliferację w komórkach mięśniowych receptorów androgenowych, odpowiedzialnych za przekazywanie anabolicznej aktywności testosteronu i jego pochodnych (również sterydów anaboliczno –androgennych). Stymulowana jest również proliferacja receptorów insuliny i IGF-1 (insulinopodobny czynnik wzrostu 1).
Testosteron
W badaniach na mężczyznach w 2009 r (Wehr) i w 2012 r (Nimptsch) zaobserwowano dodatnią korelację pomiędzy poziomem witaminy D w organizmie, a poziomem testosteronu - im większe było jej stężenie w organizmie, tym wyższy był obserwowany u mężczyzn poziom testosteronu. Badania z 2001 r (Pilz) pokazują, ze całoroczna suplementacja witaminy D podnosi poziom testosteronu u zdrowych mężczyzn o prawie 30 % w odniesieniu do grupy placebo.
Wspomniana wcześniej proliferacja receptorów androgenowych w następstwie działania witaminy D, sprawia, iż będzie stanowiła ona doskonały produkt stosowany w czasie tzw. „terapii pocyklowej” (PCT), mającej na celu przywrócenie równowagi hormonalnej w organizmie.
IGF-1
Suplementacja witaminą D może podnosić poziom jednego z najbardziej anabolicznych hormonów w organizmie - IGF-1. Przy dawce 7000 IU podawanych tygodniowo przez 3 kolejne miesiące ( Ameri; 2013) poziomi IGF-1 zwiększył się o ok. 33 ng/ml. Jednocześnie obniżana jest efektywność syntezy białek, takich jak IGFBP (Insulin-like growth factor-binding protein 3) oraz miostatyny hamujących rozwój masy mięśniowej i siły. Ilość katabolicznie działającej miostatyny w organizmie obniżana jest również w wyniku nasilenia wytwarzania wiążącej i dezaktywującej jej folistatyny.
Poruszając się w zakresie wpływu na masę mięśniową hormonów anabolicznych należy bezsprzecznie wspomnieć o tym, iż witamina D powoduje wzrost syntezy IGF-2 pobudzającego dojrzewanie komórek satelitarnych.
Insulina
Nie bez znaczenia pozostaje również działanie witaminy D w kierunku poprawy wrażliwości komórek na insulinę – najbardziej anaboliczny hormon w organizmie, pozwalający sprawnie i efektwnie regenerować się tkankom po intensywnym wysiłku. Insulina uczestniczy w transporcie makroskładników do komórek, które muszą jednak wykazywać wrażliwość na działanie tego hormonu, w co bezpośrednio zaangażowana jest właśnie witamina D. Bez jej optymalnego stężenia całość reakcji biochemicznych może być znacząco upośledzona.
PTH (parathormon)
W przypadku nadmiernej aktywności PTH dochodzi do osłabienia mięśni, a w skrajnych przypadkach do ich zaniku, szczególnie w obszarze włókien szybkokurczliwych typu II. Witamina D poprzez oddziaływanie na przytarczyce może przyczyniać się do obniżenia wydzielania PTH, a tym samym poprawiać metabolizm energetyczny i poprawiać anabolizm białek mięśniowych.
Ilość danych naukowych zebranych w toku niemalże 100 lat badań, prowadzonych w temacie wpływu Witaminy D na organizm człowieka, dają pełne podstawy do tego, by myśleć o witaminie D, jako bardzo skutecznym związku wspomagającym rozwój masy i siły mięśniowej, szczególnie u osób amatorsko czy zawodowo uprawiających sport.
Gold-Vit™ D Forte ( 1000 iU) to suplement diety w postaci kapsułek płynnych Flow Caps o wysokiej zawartości witaminy D; niezbędnego składnika wszystkich organizmów. Witamina D pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i zębów, a także przyczynia się do prawidłowego wchłaniania wapnia i fosforu, a przez to do utrzymania odpowiedniego poziomu wapnia we krwi. Bierze udział w procesie podziału komórek. Witamina D jest potrzebna dla normalnego wzrostu i rozwoju kości u dzieci. Ponadto pomaga we właściwym funkcjonowaniu układu odpornościowego.
Preparat wytwarzany jest w innowacyjnej technologii Flow Caps Liquid Technology, gwarantującej szybką absorpcję w organizmie oraz utrzymanie wysokiej jakości zastosowanych składników.
Technologia ta zapewnia najlepszą z możliwych biodostepność Witaminy D, daleko wyższą aniżeli Witamina D z tabletek czy innych preparatów bez bazy olejowej.
Informacja żywieniowa |
1 kapsułka |
%ZDS* |
Witamina D |
25 µg (1000 IU) |
500% |
*%ZDS – procent realizacji zalecanego dziennego spożycia.
Składniki: trójglicerydy o średniej długości łańcucha (olej MCT), mieszanina tokoferoli – substancja przeciwutleniająca, cholekalcyferol – wit. D, żelatyna – składnik otoczki.
Preparat przeznaczony: jako suplement diety, w szczególności dla dzieci starszych i młodzieży w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju, kobiet w ciąży i karmiących piersią, kobiet w okresie menopauzy, a także dla osób starszych.
Zalecana dzienna porcja: 1 kapsułka po posiłku lub inaczej po konsultacji z lekarzem.