Opis:
Zachorowalność na raka jelita grubego (a więc: okrężnicy, odbytnicy i odbytu) systematycznie wzrasta.
Rak jelita grubego występuje równie często u mężczyzn jak i u kobiet. W Polsce stanowi drugą co do częstości przyczynę zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet i trzecią co do częstości przyczynę zgonów na nowotwory złośliwe u mężczyzn.
Tak jak w przypadku innych nowotworów, wczesne wykrycie raka jelita grubego znacznie zwiększa szanse przeżycia pacjenta. Jednym z testów przesiewowych (skriningowych) w kierunku raka jelita grubego jest badanie na krew utajoną w kale, które może być wykonane również w warunkach domowych. Takim testem jest szybki test immunochromatograficzny pod nazwą "FOB Test".
Test ten wykrywa wyłącznie hemoglobinę ludzką i z tego powodu nie wymaga zachowania odpowiedniej diety.
Skład i przechowywanie testu:
Opakowanie handlowe zawiera wyposażenie niezbędne do wykonania jednego badania na obecność krwi utajonej w kale:
Płytka testowa FOB Test w aluminiowej kopertce, w której zawarty jest również środek pochłaniający wilgoć
Pojemnik z roztworem ekstrakcyjnym i z aplikatorem do pobierania próbek kału
Jednorazowa chusteczka pomocna przy odłamywaniu końcówki w pojemniku do próbek kału
Instrukcja wykonania testu.
Opakowanie "FOB Test" można przechowywać w temperaturze pokojowej lub w lodówce (2 - 30°C). Nie zamrażać! Test, przechowywany w oryginalnej kopertce, jest trwały do daty ważności podanej na tej kopertce. Nie używać testu po terminie ważności.
Nie używać testu w przypadku, gdy opakowanie foliowe jest uszkodzone.
UWAGI DOTYCZĄCE POBIERANIA PRÓBEK.
- Próbki kału nie powinny być pobierane podczas miesiączki.
- Nie należy pobierać próbek kału w czasie krwawienia hemoroidów, występowania krwi w moczu lub gdy występują uszkodzenia ścianek naczyń krwionośnych przy oddawaniu stolca.
- Przy wykonywaniu badania testem "FOB Test" nie jest wymagane stosowanie specjalnej diety.
Wykonanie badania:
Pobrać kał do suchego i czystego naczynia.
Wyjąć zawartość opakowania "FOB Test" z pudełka. Jeśli test był przechowywany w lodówce, pozostawić go w temperaturze pokojowej przez ok. 1 godzinę.
Wykonać badanie ściśle przestrzegając poniższej instrukcji:
- Wziąć do ręki pojemnik do pobierania próbek kału w taki sposób, aby niebieska nakrętka była na górze, a biała na dole. Odkręcić niebieską nakrętkę i za pomocą aplikatora umieszczonego w tej nakrętce pobrać próbkę do badania. W tym celu końcówkę aplikatora należy "wkręcić" w trzy różne miejsca badanego kału na głębokość ok. 1 cm. Zwrócić uwagę, aby kał pokrywał powierzchnię aplikatora tylko cienką warstwą.
- Pobraną w powyższy sposób próbkę kału wprowadzić do pojemnika z płynem i szczelnie zakręcić.
- Wyjąć płytkę testową z aluminiowej kopertki i umieścić ją na poziomej powierzchni. W kopertce znajduje się również środek pochłaniający wilgoć, który należy wyrzucić.
- Trzymając pojemnik do pobierania próbek tak, jak poprzednio (niebieska nakrętka na górze, biała na dole) odkręcić tym razem białą nakrętkę, która zabezpiecza końcówkę pojemnika przed przypadkowym odłamaniem.
Energicznie potrząsnąć pojemnikiem, aby dokładnie wymieszać próbkę kału z płynem.
- Następnie chwytając przez jednorazową chusteczkę za końcówkę, odłamać ją i ściskając ścianki pojemnika nakroplić 4 pełne krople diluentu do okrągłego okienka na płytce testowej. W czasie nakraplania nie dotykać końcówką do płytki testowej.
- Odczytać wynik testu po 5 minutach.
Nie brać pod uwagę wyniku otrzymanego po czasie dłuższym niż 8 minut.
INTERPRETACJA WYNIKÓW TESTU:
Wynik-dodatni
Pojawiają się dwa zabarwione na różowo prążki: kontrolny C i testowy T. Nie ma znaczenia intensywność zabarwienia każdego z prążków.
Wynik-ujemny
Pojawia się tylko jeden barwny prążek: kontrolny C. Nie pojawia się prążek T. Jeśli na płytce testowej nie pojawi się prążek kontrolny C, to należy powtórzyć badanie używając nowego opakowania testu.
Opakowanie:
1 sztuka.