Wyrób do samodzielnego zastosowania
-
wyłącznie do diagnostyki in vitro
-
przeznaczony do użytku zewnętrznego
-
po wykonaniu testu nie należy podejmować żadnych działań o charakterze medycznym bez uprzedniej konsultacji z lekarzem
Charakterystyka
Amfetamina jest substancją chemiczną występującą w postaci tabletek, kapsułek, białego proszku lub kryształków. Narkotyk ten jest często przyjmowany poprzez inhalację nosową lub spożycie.
Działanie fizjologiczne amfetaminy polega na stymulacji centralnego układu nerwowego powodując silne pobudzenie psychomotoryczne, spadek łaknienia, rozszerzenie źrenic, przyspieszenie akcji serca i oddechu, podwyższenie ciśnienia krwi, zwiększenie wydalania moczu. Zażycie amfetaminy wywołuje także stany paranoidalne, halucynogenne, depresyjne. Efekty po zażyciu amfetaminy można już obserwować po 2-4 godzin od momentu jej zażycia.
Obecność amfetaminy w organizmie można stwierdzić od 4-72 godzin.
Fencyklidyna jest środkiem halucynogennym, który może być wykryty w ślinie.
Tetrahydrokannabinol (THC), jest głównym metabolitem marihuany i haszyszu wykrywanym w ślinie wkrótce po zażyciu tych narkotyków. Najczęstszym sposobem zażywania marihuany, haszyszu oraz ziela konopii jest palenie. W zależności od warunków konopie mogą działać jako środek pobudzający, uspokajający, znieczulający lub lekko halucynogenny. Mimo nadawania preparatom konopi właściwości halucynogennych, symptomy używania bardziej zbliżone są do obserwowanych po alkoholu niż po halucynogenach. Efekty po zażyciu narkotyku są widoczne już po 20-30 minutach. Obecność metabolitu marihuany (THC) jest wykrywana w ciągu godziny i przez 3 do 10 dni po zażyciu narkotyku.
Opiaty - morfina, heroina. Do grupy opiatów zalicza się wszelkie narkotyki pochodzące z maku, w tym związki występujące naturalnie, takie jak morfina i kodeina oraz narkotyki pół-syntetyczne, takie jak heroina. Narkotyk jest często przyjmowany poprzez inhalację nosową lub zastrzyki. Opiaty obniżają ból poprzez działanie hamujące na centralny układ nerwowy. Heroina w organizmie metabolizuje się do morfiny dzięki czemu może być oznaczana również tym testem. Obecność morfiny można stwierdzić od 7-72 godzin. Kodeina może być wykryta w ciągu godziny oraz od 7 do 21 godzin po przyjęciu pojedynczej dawki doustnej.
Kokaina jest silnym symulantem centralnego układu nerwowego oraz środkiem miejscowo znieczulającym, wytwarzanym z koki (erythroxylum coca).
Działanie fizjologiczne kokainy: opóźnia objawy zmęczenia, zmniejsza potrzebę odżywiania się i snu, zaburza pracę serca (na początku następuje zwolnienie, a następnie przyspieszenie akcji serca), silnie rozszerza źrenice, doprowadza do pobudzenia psychoruchowego, powoduje wzrost ciśnienia krwi i przyspieszenie oddechu, większe dawki mogą spowodować drżenie mięśniowe i wzrost temperatury ciała, po jednorazowo przyjętej dawce euforia trwa do 30 minut, rzadko dłużej. Narkotyk jest często przyjmowany poprzez inhalację nosową, palenie, zastrzyki.
Obecność metabolitu benzylekgoniny wykrywamy od 24 do 48 godz. po zażyciu kokainy. Benzylekgonina ma dłuższy okres półtrwania w organizmie (5-8 godz.) niż kokaina (0,5-1,5 godz.).
Zasada działania
NarkoDiag MultiTwist jest bardzo prostym w wykonaniu testem. Zasada działania polega na pobraniu próbki śliny przy użyciu specjalnego próbnika dołączonego do zestawu testowego i odczytaniu po 10 minutach wyniku. Łatwy w interpretacji wynik widoczny jest jako barwne linie na panelu testowym.
Ostrzeżenia
Uważnie przeczytaj instrukcję użycia. Jeżeli masz pytania co do sposobu przeprowadzenia testu lub co do jego rezultatów, zadzwoń pod numer +48 (85) 7324 622 lub +48 (85) 7324 099 w godz. 8-16 (pn-pt).
- Nie używaj testu jeżeli minęła data jego przydatności do użycia (data przydatności jest wydrukowana na opakowaniu i etykiecie).
- Test należy przechowywać w temperaturze od 2°C do 30°C, z dala od światła słonecznego.
- Test należy chronić przed dziećmi.
- Test powinien pozostać w zapieczętowanej torebce aż do momentu użycia.
- Wszelkie próbki należy uznać za potencjalnie biologicznie niebezpieczne i traktować tak jak środki zakaźne.
- Wszystkie elementy zużytego testu należy włożyć do oryginalnego opakowania i postępować z nimi tak, jak z odpadkami.
- Nie należy używać ponownie żadnego z elementów zestawu testowego.
Zawartość opakowania
- Płytka testowe
- Kapturek
- Próbnik
- Taśma zabezpieczająca
- Instrukcja użycia
Potrzebne materiały nie znajdujące się w opakowaniu