Wkładka wewnątrzmaciczna SMB T-Cu380Ag jest wykonana z polietylenu w kształcie litery T. Oś pionowa jest owinięta miedzianym drucikiem z dodatkowym rdzeniem ze srebra o średnicy 0,1 mm. Całkowita powierzchnia miedzi wynosi 380 mm2. Materiał polietylenowy oraz drucik są materiałami kontrastującymi. Rdzeń ze srebra ma działanie antybakteryjne a także opóźnia fragmentację miedzianego drucika i wydłuża żywotność wkładki.
Wkładka wewnątrzmaciczna SMB T-Cu380Ag oferuje prawie całkowita ochronę antykoncepcyjną. Pozostaje skuteczna dłużej niż jakakolwiek inna odwracalna metoda planowania rodziny oparta na wkładce wewnątrzmacicznej niezawierającej miedzi. Założona poprawnie, wkładka wewnątrzmaciczna SMB T-Cu380Ag jest bezpieczna dla kobiet o niskim ryzyku wystąpienia chorób przenoszonych drogą płciową.
SMB T-Cu380Ag jest wkładką wewnątrzmaciczną wykonaną z polietylenu i siarczanu baru. Zgięte poprzeczne ramiona są elastyczne i o takim kształcie, aby wkładka przylegała do dna macicy, nawet w przypadku skurczów macicy, nie rozciągając jamy macicy ani nie dotykając ujścia jajowodów.
Rozmiary
Dostępne są trzy (3) rozmiary umożliwiające dobranie najbardziej odpowiedniej wkładki dla kobiety:
MAXI dla kobiet o głebokości macicy 8 - 9 mm. Wymiar wkładki: 36 mm x 38 mm
Mechanizm działania
Wkładka wewnątrzmaciczna SMB T-Cu380Ag zapobiega ciąży przez uniemożliwienie zapłodnienia.
Działanie antykoncepcyjne wynika prawdopodobnie ze sterylnej reakcji zapalnej, która występuje na skutek umieszczenia ciała obcego w macicy. Znacznemu zwiększeniu ulega koncentracja różnych typów białych krwinek, prostaglandyny oraz enzymów w macicy oraz płynów jajowodowych. Te zmiany zakłócają poruszanie się plemników w układzie płciowym zmniejszając ich potencjalną zdolność do zapłodnienia tak, że zapłodnienie nie jest możliwe. W jajowodach, gdzie sądzi się, że zachodzi do zapłodnienia, u kobiet stosujących wkładkę wewnątrzmaciczna z miedzią znajduje się mniej plemników niż u kobiet niestosujących takich wkładek. Dlatego, najprawdopodobniej głównym działaniem jest zmiana we funkcjonowaniu lub przeżyciu plemników oraz komórek jajowych przed ich zetknięciem.
Skuteczność działania
Skuteczność antykoncepcyjna zwartego w wkładce wewnatrzmacicznej SMB T-Cu380Ag ładunku miedzi wynosi 5 lat.
Moment założenia
Najpierw należy wyeliminować możliwość ciąży !
Najlepszy czas na założenie to okres menstruacji, aby zapobiec założeniu w czasie niezdiagnozowanej ciąży. W tym okresie zewnętrzne jak i wewnętrzne ujście szyjki macicy są fizjologicznie rozszerzone. Ułatwia to założenie wkładki wewnątrzmacicznej bez potrzeby rozszerzenia kanału w większości przypadków.
Alternatywnie, wkładkę można założyć w ciągu 5 dni od niezabezpieczonego stosunku płciowego lub w ciągu 15 minut od urodzenia łożyska lub poronienia w pierwszym trymestrze. W tych dwóch ostatnich przypadkach, należy spodziewać się większego wskaźnika wydalenia wkładki. Założenie wkładki zaraz po niezabezpieczonym stosunku płciowym może zwiększyć ryzyko zapalenia narządów miednicy mniejszej (PID).
Jeśli wkładki nie można założyć natychmiast po urodzeniu łożyska lub poronieniu, założenie wkładki powinno się odbyć dopiero za co najmniej sześć tygodni. W przypadku cięcia cesarskiego, wkładkę można założyć po 12 tygodniach od porodu, choć istnieją na ten temat kontrowersje.
Powszechność stosowania
Na całym świecie wkładka wewnątrzmaciczna jest najbardziej powszechnie stosowanym odwracalnym środkiem antykoncepcyjnym. Stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej jest różne w zależności od kraju odzwierciedlając różnice kulturowe, dostępność, wybór środków antykoncepcyjnych, stosunek i znajomość osób zakładających oraz cele kobiet. W Skandynawii, 20 do 40 % osób stosujących środki antykoncepcyjne używa wkładek wewnątrzmacicznych, a z kolei w Chinach wkładki wewnątrzmaciczne stosuje 60 milionów kobiet.
Powrót płodności
Efekt antykoncepcji oferowany przez wkładkę wewnątrzmaciczną SMB T-Cu380Ag jest odwracalny po jej usunięciu. Wskaźnik zajścia w ciążę po usunięciu wkładki w celu planowanej ciąży jest normalny, a długość stosowania wkładki nie wpływa na wskaźnik skutecznej zaplanowanej ciąży. Wkładki wewnątrzmaciczne pokryte miedzią mogą zmienić barwę w sterylnym opakowaniu, ale nie jest to powodem do niepokoju. Miedź matowieje, ponieważ powietrze przechodzi przez sterylne opakowanie wkładki wewnątrzmacicznej powodując tworzenie się na powierzchni powłoki tlenkowej lub siarczkowej. Opakowanie wkładki wewnątrzmacicznej musi być przepuszczalne, aby móc sterylizować wkładkę. Jeżeli opakowanie nie jest uszkodzone a data ważności nie upłynęła, wówczas wkładka wewnątrzmaciczna pozostaje sterylna nawet jeśli miedź na wkładce pokryta jest nalotem. Badania laboratoryjne pokazują, że zmatowienie nie wpływa na bezpieczeństwo ani skuteczność wkładki wewnątrzmacicznej.
Wskaźnik niezadziałania
Wskaźnik zajścia w ciążę przy stosowaniu wkładki SMB T-Cu380Ag wynosi mniej niż jeden na 100 kobiet rocznie. Jeżeli kobieta stosująca wkładkę wewnątrzmaciczną zajdzie w ciążę, wówczas należy natychmiast wkładkę usunąć.
Właściwości wkładki T-Cu380Ag
Wygięte poprzeczne ramiona wkładki SMB T-Cu380Ag są elastyczne i o takim kształcie, aby wkładka przylegała do dna macicy, nawet w przypadku skurczów macicy, nie rozciągając jamy macicy ani nie dotykając ujścia jajowodów.
Wkładka wewnątrzmaciczna SMB T-Cu380Ag jest bardzo wygodnym, w ponad 99% skutecznym, potwierdzonym jako bezpieczny i łatwo odwracalnym środkiem antykoncepcyjnym, który może być używany aż do 5 lat lub usuniętym w każdym momencie. Ponieważ powyższa wkładka maciczna nie zawiera hormonów, nie występują żadne skutki uboczne wynikające ze stosowania hormonów.
Wkładka wewnątrzmaciczna SMB T-Cu380Ag jest zalecana dla kobiet, które mają co najmniej jedno dziecko (ciążą rozciąga macicę i tym samym zmniejsza ryzyko wydalenia wkładki), żyją w monogamicznym związku i nie przechodziły zapalenia macicy lub nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej.
Zalety wkładki T-Cu380Ag
• wkładka wewnątrzmaciczna znajduje się w miejscu założenia aż do momentu wyjęcia jej przez lekarza. Wiele kobiet stwierdza, że są bardziej spontaniczne w stosunkach płciowych, ponieważ ryzyko zajścia w ciążę jest niskie.
• nie wymaga codziennej uwagi
• natychmiastowa skuteczność
• długa używalność
• wygodna
• ponad 99% skuteczności
• potwierdzone bezpieczeństwo stosowania
• możliwa do stosowania przez kobiety karmiące piersią
• płodność powracająca natychmiast po wyjęciu wkładki wewnatrzmacicznej
• nie zawiera hormonów - może być stosowana przez kobiety, które nie mogą stosować pigułek antykoncepcyjnych zawierających estrogeny
Interakcje
Dostępne dane wskazują, że zakłócenie skuteczności antykoncepcyjnej SMB T-Cu380Ag przez przyjmowane leki jest bardzo mało prawdopodobne. Niemniej jednak, opublikowane badania wydają się pokazywać zmniejszoną skuteczność w obecności długotrwale stosowanych niesteroidowych przeciwzapalnych leków (szczególnie kwasu acetylosalicylowego) oraz kortykosterydów. Krótkotrwałe stosowanie niesteroidowych przeciwzapalnych leków w leczeniu bolesnych miesiączek nie zmniejsza skuteczności antykoncepcyjnej.
Technika i procedura zakładania
Procedura zakładania wkładki wewnątrzmacicznej
• Należy wyjaśnić całą procedurę pacjentce. Pozwoli to jej się zrelaksować, co ułatwi włożenie wkładki i nie będzie tak bolesne.
• Należy zastosować procedurę zapobiegania zakażeniu używając między innymi sterylnych narzędzi, sterylnych rękawiczek oraz przetrzeć szyjkę macicy środkiem antyseptycznym.
• Należy przeprowadzić badanie dopochwowe oraz manualne badanie macicy. Badanie szyjki macicy ma na celu zbadanie pod kątem zakażenia narządów płciowych. Badanie manualne macicy ma na celu określić rozmiar, położenie, konsystencję oraz ruchliwość macicy oraz określić jakąkolwiek wrażliwość. Tylnozgięta skręcona macica wymaga szczególnej uwagi podczas zakładania wkładki wewnątrzmacicznej.
• Należy zbadać macicę powoli i delikatnie, aby określić jej głębokość i kierunek kanału szyjki macicy. Zmniejsza to ryzyko perforacji macicy, które zwykle występuje, gdy badanie jest wykonywane zbyt głęboko lub wkładka wewnątrzmaciczna jest umieszczona zbyt głęboko lub pod złym kątem.
• Należy badanie oraz zakładanie wkładki przeprowadzić ostrożnie i powoli. Zmniejsza to poczucie dyskomfortu pacjentki i minimalizuje ryzyko perforacji macicy, skaleczenia szyjki macicy oraz innych komplikacji.
• Należy umieścić wkładkę wewnątrzmaciczną wysoko w macicy (tzn. przy dnie). Minimalizuje to ryzyko wydalenia, przypadkowej ciąży, oraz możliwości krwawienia.
• Należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta dotyczącymi techniki zakładania wkładki.
Usuwanie
SMB T-Cu380Ag powinna zostać wymieniona po 5 latach.
Ponownie, najlepszy czas na usunięcie wkładki to menstruacja, ponieważ zarówno wewnętrzne jak I zewnętrzne ujście szyjki macicy są maksymalnie rozszerzone. Należy uchwycić nici wkładki za pomocą kulociągu i wyciągnąć wzdłuż podłużnej osi macicy. Należy spróbować umieścić pęsetę u wejścia do kanału szyjki macicy, aby uchwycić pionowe ramię wkładki SMB T-Cu380Ag jak tylko minie wewnętrzne ujście szyjki macicy. W ten sposób unikamy nadmiernego naprężenia nici, co mogłoby spowodować zerwanie nici. W czasie wykonywania tej czynności, należy odwrócić uwagę pacjentki prosząc ją o kaszlnięcie i wówczas usunąć wkładkę SMB T-Cu380Ag jednym zdecydowanym pociągnięciem.