Regeneracja wątroby. Oczyszczanie i detoksykacja.

regeneracja_watroby

Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w naszym ciele. Odpowiada za wiele funkcji niezbędnych do przeżycia i utrzymania organizmu w dobrej kondycji. Poza podstawową rolą polegającą na neutralizowaniu toksyn, szkodliwych substancji oraz bakterii znajdujących się we krwi, produkcji żółci potrzebnej do prawidłowego trawienia pokarmu, narząd ten bierze udział w tworzeniu i magazynowaniu określonych witamin (A, D i B12) a także uczestniczy w przemianach białek, węglowodanów i tłuszczów. Utrzymuje również stały poziom glukozy we krwi (a jej nadmiar przekształca w glikogen). Ze względu na niezwykle intensywną pracę, wątroba praktycznie cały czas jest narażona na przeciążenia, mogące w dalszej kolejności prowadzić do jej uszkodzenia.

„Niewłaściwa dieta, częste spożycie alkoholu czy leki to tylko kilka czynników, które mogą negatywnie wpływać na jej pracę.”

Przyczyny uszkodzenia wątroby

Do potencjalnych przyczyn negatywnie oddziałujących na stan wątroby w pierwszej kolejności można zaliczyć ostre i przewlekłe stany zapalne wywołane przez wirusy typu A, B, C i D, choroby autoimmunologiczne oraz zatrucia (np. grzybami). Częste stosowanie leków może w wielu przypadkach nadwyrężać wątrobę, dlatego podczas wszelkich kuracji wskazane jest częste monitorowanie jej funkcji. Jadłospis składający się w większości z tłuszczów zdecydowanie nie jest sprzymierzeńcem właściwej pracy tego organu. Podobnie zresztą jak nadużywanie alkoholu, które może prowadzić do groźnych powikłań. Wątroba nieustannie filtruje krew i wychwytuje z niej szkodliwe produkty przemiany materii, trucizny i nadmiar hormonów. Jest ona bardzo odpornym narządem, ale gdy już zaczyna dawać się we znaki, konieczne stają się odpowiednie zabiegi, które pozwolą na jej odbudowę. Na szczęście organ ten posiada unikalną zdolność do regeneracji, a proces jego odnowy można skutecznie wspomagać.

Właściwa dieta to podstawa regeneracji wątroby

W przypadku trudności z wątrobą najlepiej zacząć od zmiany sposobu odżywiania. Ważne jest, by główne źródło energii w posiłkach stanowiły węglowodany. Należy też zadbać o to, by potrawy były lekkostrawne. Ciężkie dania a także częste picie kawy działają niekorzystnie i nie pozwalają jej należycie „odpocząć”. Bardzo ważne też staje się tutaj kontrolowanie ilości przyjmowanych kalorii. Jeżeli będą dostarczane w nadmiarze, istnieje duża szansa, że zostaną zmagazynowane w postaci tłuszczu, co w dalszym ciągu będzie prowokować wątrobę do obciążającej pracy. Alkohol i szkodliwe leki powinno się całkowicie odstawić.

Należy pamiętać o zmniejszeniu poziomu sodu w diecie. Im mniej będzie go w pożywieniu, tym lepiej. Choroby wątroby często powodują gromadzenie się płynu w okolicy kostek i brzucha. Ograniczenie soli i produktów przetworzonych pozwoli ochronić ten narząd i zapobiegnie powstawaniu obrzęków. Niezwykle istotne jest również zredukowanie ilości białka. O ile wątroba pracuje prawidłowo, produkty jego rozpadu są szybko i sprawnie usuwane z organizmu. Co innego, gdy zaczynają się choroby. Wtedy mocznik i inne substancje mogą gromadzić się we krwi i tkankach. Dlatego też spożycie białka powinno być nie większe, niż 1g na każdy kilogram masy ciała.

Leki na wątrobę

W przypadku przeciążenia i podczas rekonwalescencji po chorobach bardzo dobre rezultaty daje również stosowanie preparatów, które wspomagają pracę i regenerację wątroby. Usprawnia to proces odbudowy i znacznie go przyspiesza. W aptekach możemy spotkać się z wieloma lekami dostępnymi bez recepty, które mogą okazać się przydatne. Niektóre z nich wykorzystują lecznicze działanie wyciągów z roślin i substancji występujących naturalnie, inne zaś są syntetyzowane specjalnie dla tego celu. Produkty mające w swoim składzie ekstrakt z ostropestu plamistego (a konkretnie z jego nasion, jak na przykład Sylimarol) zawierają sylimarynę – związek chroniący hepatocyty poprzez stabilizację błony komórkowej i zabezpieczanie przed różnymi niszczącymi czynnikami. Cynaryna obecna w preparatach zawierających wyciąg z karczocha pobudza produkcję żółci i ułatwia trawienie. Leki zawierające fosfolipidy (jak Essentiale Forte lub Esseliv) stymulują odbudowę komórek i stabilizują błony śluzowe uszkodzonych hepatocytów. Najlepiej samodzielnie sprawdzić, który preparat nam najbardziej odpowiada.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *