Odwodnienie – przyczyny, symptomy, leczenie.

Odwodnienie-przyczyny-symptomy-leczenie_1

Ludzkie ciało w niemal dwóch trzecich składa się z wody. Jest ona niezbędnym elementem różnych procesów komórkowych i pozwala utrzymać stałą temperaturę organizmu. Odpowiada za utrzymanie jego homeostazy, bierze udział w przemianach biochemicznych i stwarza dobre warunki do pracy wszystkich narządów. Bez niej nie byłoby trawienia, wchłaniania składników odżywczych, wydalania czy nawet krążenia krwi. Sytuacja, w której dochodzi do zachwiania równowagi pomiędzy podażą wody i innych płynów a ich utratą z ustroju nazywa się odwodnieniem. Jest ona o tyle niekorzystna, że może zaburzać funkcjonowanie właściwie wszystkich układów. W skrajnych przypadkach może nawet zagrażać życiu.

Objawy odwodnienia

Każdego dnia w naturalny sposób tracimy wodę w poprzez pocenie oraz oddychanie. Wydalamy ją również z moczem i kałem. Razem z nią pozbywamy się niewielkich ilości soli w postaci jonów. Gdy ten proces przybiera na sile i nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi dostatecznej ilości płynów, dochodzi do pojawienia się pierwszych dolegliwości świadczących o odwodnieniu. Nasilone pragnienie i suchość w ustach to początkowe sygnały, dzięki którym wiadomo, że dzieje się coś niepokojącego. Ilość produkowanego moczu zmniejsza się, a jego barwa staje się intensywnie żółta (lub wręcz pomarańczowa). Z czasem może pojawić się ból i zawroty głowy, osłabienie a także przyspieszone bicie serca. Nasze ciało daje w ten sposób znać, że czas uzupełnić niedobór wody i utraconych składników. Na szczęście na tym etapie łatwo jest jeszcze powstrzymać rozwój kolejnych, bardziej destrukcyjnych objawów. Najlepiej starać się wówczas nawadniać organizm i wyrównywać deficyty elektrolitów (na przykład poprzez zastosowanie takich suplementów, jak Litorsal lub Dicodral). Ciężkie odwodnienie wiąże się z podwyższeniem temperatury ciała, utrudnionym poceniem, dezorientacją i omdleniem. Takie sytuacje wymagają natychmiastowej pomocy lekarza.

Co może powodować odwodnienie?

Bardzo wiele sytuacji może doprowadzić do wystąpienia dolegliwości związanych z odwodnieniem. Utrata płynów z ustroju bardzo często jest następstwem infekcji układu pokarmowego i nasilonych biegunek oraz wymiotów. Świetny przykład stanowi powszechnie występująca grypa żołądkowa. Zakażenia układu moczowego i cukrzyca również mogą zwiększać częstość oddawania moczu, co w konsekwencji pozbawia organizm dużych ilości wody. Płyny można tracić podczas upałów, wskutek intensywnych ćwiczeń fizycznych a także gorączki. Czasem główną przyczyną jest po prostu zbyt rzadkie sięganie po wodę, soki czy herbatę.

Jak radzić sobie z odwodnieniem?

Początkowe fazy odwodnienia i dolegliwości o łagodnym czy umiarkowanym nasileniu łatwo jest wyleczyć z pomocą domowych sposobów. Oprócz wymienionych powyżej środków można sporządzić mieszankę składającą się z 1l wody, ½ łyżeczki soli oraz 6 łyżeczek cukru i bardzo powoli popijać ją w ciągu dnia. Zbyt szybkie spożycie płynów mogłoby spowodować mdłości. Oczywiście należy również wziąć pod uwagę to, co doprowadziło do powstania zaburzeń. O ile doszło do nich poprzez wysiłek albo ekspozycję na słońce, wystarczy odpoczynek i wyrównanie powstałych niedoborów. Jeżeli mamy do czynienia z chorobą, należy również skupić się na leczeniu jej objawów. W ten sposób mamy pewność, że terapia będzie kompleksowa. W ciężkich przypadkach (przebiegających z utratą przytomności) konieczne staje się leczenie w warunkach szpitalnych i profesjonalna opieka lekarska. Nieumiejętne nawadnianie może przynieść więcej szkody, niż pożytku (i doprowadzić do uszkodzenia tak delikatnych organów, jak mózg czy nerki). Dlatego też lepiej zawczasu się zabezpieczyć i nie dopuścić do takich sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *