Monitor oddechu – Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie monitora oddechu?

Czy potrzebujemy monitora oddechu dla naszego dziecka?

Wielu młodych rodziców dręczy obawa o bezpieczeństwo niemowlaka w czasie, w którym tracą go z oczu. Sytuacje takie są nieuniknione – musimy jeść, spać, korzystać z toalety, poświęcać uwagę starszym pociechom, a czasem po prostu chwilę odpocząć. W tych momentach niezwykle pomocne okazują się urządzenia rejestrujące aktywność malucha, do jakich należą elektroniczne nianie czy monitor oddechu. Te pierwsze pozwalają słyszeć (często także widzieć) z odległości, co dzieje się w pokoju niemowlaka. Te drugie – jak sama nazwa wskazuje – kontrolują jego oddech. Polecane są zwłaszcza rodzicom dzieci z tak zwanej grupy ryzyka. Należą do niej wcześniaki, które przyszły na świat z niską masą urodzeniową, a także maluszki, u których stwierdzono trudności z oddychaniem, wady serca lub inne schorzenia wiążące się z niebezpieczeństwem śmierci łóżeczkowej.

Warto pamiętać, że do grupy ryzyka zalicza się także dzieci kobiet palących w czasie ciąży. Czy monitor oddechu jest potrzebny, kiedy nie ma wyraźnych wskazań do jego zastosowania? Oby nigdy nie okazał się przydatny. Spokój rodziców, tak ważny podczas długich miesięcy opieki nad niemowlęciem, to także dobry powód do wyposażenia dziecięcego łóżeczka we współczesne wynalazki techniki, nawet w przypadku zupełnie zdrowego malca. Dlatego, jeśli spędza Wam sen z powiek wsłuchiwanie się w oddech Waszej pociechy, monitor to dla Was idealne rozwiązanie.

Monitor oddechu – na czym polega jego działanie?

Monitor oddechu to urządzenie wychwytujące ruchy oddechowe niemowlęcia. Alarmuje opiekunów nie tylko w przypadku bezdechu, a także wówczas gdy oddech dziecka staje się nieregularny, zbyt rzadki lub zbyt płytki. Niebezpieczeństwo sygnalizowane jest dźwiękami, których nasilenie zależy od stopnia zagrożenia. Aparat złożony jest z dwóch części. Pierwszą z nich są czujniki, które umieszcza się pomiędzy materacem a dnem dziecięcego łóżeczka. Drugi element to odbiornik, który rodzice mogą – w zasięgu działania urządzenia – mieć zawsze przy sobie. Monitory oddechu najnowszej generacji często mają wbudowane dodatkowe funkcje, do jakich należy pomiar temperatury panującej w otoczeniu dziecka czy rejestracja dźwięków w jego pokoju (w tym przypadku monitory oddechu z powodzeniem zastępują elektroniczne nianie).

Czym kierować się przy wyborze monitora oddechu?

Dostępne na rynku monitory oddechu różnią się budową, sposobem zasilania, dodatkowym wyposażeniem. Podstawowym kryterium wyboru spośród bogatej ofert takich urządzeń powinno być oczywiście bezpieczeństwo dziecka. Warto zatem sprawdzić, czy interesujący nas monitor został przetestowany klinicznie i posiada certyfikat medyczny  (Centrum Matki i Dziecka lub Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego). Bezpieczny sprzęt musi mieć także stosowne atesty, w tym zgodność z dyrektywami Unii Europejskiej. Nie bez znaczenia jest okres gwarancji, jaki zapewnia producent. Wysokiej jakości monitor oddechu nie należy do najtańszych urządzeń, więc warto zabezpieczyć sobie możliwość nieodpłatnej naprawy w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń. W związku z tym zakupu najlepiej dokonać w autoryzowanych punktach sprzedaży wybranego modelu. Z punktu widzenia bezpieczeństwa niemowlaka, bardzo istotnym parametrem monitora jest jego czułość, co wcale nie oznacza najwyższej wrażliwości na aktywność malucha. Urządzenie powinno działać prawidłowo niezależnie od ruchów, które dziecko wykonuje podczas snu. W przeciwnym razie możecie spodziewać się fałszywych alarmów, co znacząco pogłębi Wasz niepokój (zamiast go zredukować), a z czasem – co jeszcze gorsze – uśpi Waszą czujność. Z podobnej przyczyny najlepiej wybrać sprzęt bezprzewodowy, zasilany bateriami. Przy takim rozwiązaniu nie istnieje ryzyko, że Wasza pociecha zaplącze się w kable. Przede wszystkim jednak działanie aparatu jest bardziej pewne, jeśli nie zależy od prawidłowej instalacji. Rozłączony przypadkowo przewód lub chwilowy zanik energii elektrycznej mogą spowodować, że urządzenie zaalarmuje Was niepotrzebnie lub nie ostrzeże w porę o realnym zagrożeniu. Po pierwszym uruchomieniu monitora należy także sprawdzić, czy jego działania nie zakłócają inne domowe urządzenia.

Pamiętajcie!

Nawet najlepszy, najstaranniej dobrany do Waszych potrzeb monitor oddechu nie zastąpi obecności opiekuna i zdrowego rozsądku. Urządzenie jedynie zwraca uwagę na potencjalne zagrożenie, ale bezpieczeństwo niemowlęcia zależy od szybkości Waszej reakcji, a także od przestrzegania wszystkich zasad, które zapewniają spokojny sen Waszym dzieciom.


Sposób działania monitora oddechu i jego funkcjonalności można zobaczyć na poniższym filmie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *