Zbliża się jesień. Zadbaj o dobry nastrój!

zadbaj-o-dobry-nastroj-apteka-jak-marzenie

Jesień nadchodzi do nas dużymi krokami, stopniowo robi się coraz chłodniej, a dni stają się krótsze i powoli opuszcza nas intensywne światło słoneczne. Wraz ze zmianami w pogodzie nasze organizmy stopniowo „przestawiają się” na tryb jesienno-zimowy, spowalniając metabolizm i ograniczając produkcję niektórych neurohormonów. Mowa tu przede wszystkim o serotoninie, melatoninie i dopaminie, których wydzielanie jest warunkowane między innymi poprzez działanie promieni słonecznych. Im ciemniej i zimniej jest na zewnątrz, tym większa szansa na to, że ich poziom ulegnie zmianom, a nas ogarnie jesienna chandra. O ile zwykle nie przybiera ona bardzo nasilonej postaci, to u niektórych może dojść do rozwoju poważniejszych symptomów i znacznego pogorszenia samopoczucia. Dlatego zanim zaczniemy odczuwać skutki jesieni, już wcześniej warto pomyśleć o sposobach na poprawę nastroju, które zabezpieczą nas przed spadkiem formy.

Bez ćwiczeń ani rusz!

Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna pomaga w walce z depresją. Według licznych badań (przeprowadzonych między innymi przez Harvard Medical School) częste uprawianie ćwiczeń pozwala wydatnie poprawić samopoczucie w zaburzeniach tego typu. Nie inaczej jest z jesiennym pogorszeniem nastroju. Poprzez uprawianie sportu zapewniamy sobie zastrzyk substancji, które zmniejszają napięcie i przywracają równowagę w układzie nerwowym. Wysiłek zmusza nas też do wyjścia z domu. Ciągłe siedzenie w zamkniętym pomieszczeniu nie wpływa dobrze na stan psychiczny i może działać przygnębiająco.

Doświetlaj pomieszczenia

W okresie, gdy na zewnątrz dominuje szaruga warto starać się zastępować naturalne światło słoneczne włączając w różnych pomieszczeniach dodatkowe lampki. Przebywanie w jasnych pomieszczeniach powinno zapobiec spadkom nastroju. Nie działa to oczywiście tak, jak codzienna dawka spaceru na świeżym powietrzu, ale pogodne barwy pomogą radzić sobie z uczuciem smutku i brakiem inicjatywy do działania. Czasami dobre efekty przynosi stosowanie specjalnych lamp antydepresyjnych o świetle imitującym promieniowanie słoneczne.

Dieta poprawiająca nastrój

Uzupełnienie diety w odkreślone produkty również może pomóc w walce z jesiennym spadkiem formy. Gorzka czekolada i orzechy to tylko niektóre z nich. Kilka kostek ciemnej czekolady dostarczy organizmowi cennych oksydantów i substancji powodujących wyrzut endorfin redukujących poziom hormonów stresu. Według wielu badań naukowych dodanie do diety kwasów omega – 3 (obecnych w dużej ilości w migdałach, orzechach włoskich, tuńczyku, sardynkach i łososiu) znacznie zmniejsza ryzyko zaburzeń nastroju. Składniki te grają bowiem ważną rolę w tworzeniu i uwalnianiu dopaminy oraz serotoniny. Z kolei owoce cytrusowe i zielone warzywa zawierają dużo witamin z grupy B, które mają wpływ na produkcję niektórych neurotransmiterów.

Nie zaniedbuj kontaktów z innymi

Samotność nie jest sprzymierzeńcem dobrego samopoczucia. Długotrwała izolacja może potęgować przygnębienie i pozbawiać energii do działania. Niezliczone badania dowodzą, że posiadanie sieci wsparcia w postaci wielu znajomych pomaga zapobiegać stanom depresyjnym. Dlatego warto regularnie kontaktować się z przyjaciółmi i rodziną, nie zapominając o wspólnych wyjściach (np. do kina). Częste spotkania wpłyną korzystnie na stan psychiczny i pozwolą nam pozostać w dobrej kondycji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *