Klimakterium – jak odzyskać komfort?

klimakterium_apteka_1

Chociaż wydaje się nam, że w dobie dużego dostępu do wiedzy posiadamy dystans i świadomość wielu zjawisk nas otaczających – nadal nasze ciało i zachodzące w nim zmiany wydają się nam czymś dziwnym, niesympatycznym a przez to często też wstydliwym. Jednym z takich tematów jest klimakterium oraz sama menopauza.

Kilka słów wyjaśnienia

Klimakterium i menopauza często stosowane są wymiennie w mowie potocznej. Jak się okazuje, nawet kobiety często nie rozróżniają tych terminów. Spieszymy zatem z wyjaśnieniami: menopauza jest to ostatnia miesiączka w życiu kobiety. Klimakterium jest natomiast szerszym pojęciem. To czas około menopauzalny. W tym czasie kobieca gospodarka hormonalna ulega zmianie — jajniki zaczynają wydzielać coraz mniej estrogenów. Literatura podaje, że klimakterium trwać może nawet do dziesięciu lat!

Objawy

Objawy klimakterium często są niezauważalne przez kobiety. Niektóre jednak z nich odczuwają przewlekłe zmęczenie, a nawet przechodzą stany depresyjne, jednakże w obecnych czasach pełnych pośpiechu często objawy te nie są bezpośrednio utożsamiane z nadchodzącą menopauzą. Do najczęściej występujących objawów tego stanu należą: uderzenia gorąca, wzmożona potliwość, zwłaszcza w nocy, czy suchość pochwy.

Ważna jest świadomość

Jeśli jesteś po czterdziestce i czujesz spadek sił witalnych a na domiar złego wyżej wymienione objawy – nie bagatelizuj ich. W tym czasie ważnym jest, abyś o siebie zadbała, zapewniła większy komfort i obdarzyła się większą wyrozumiałością. Nie traktuj swojego stanu, jako czegoś wstydliwego. Każda z nas musi przecież przez to przejść! To w sporym procencie zależy od Ciebie, jak o siebie zadbasz w tym czasie!

Przetrwać klimakterium

Klimakterium nie jest etapem, którego nie jesteś w stanie przejść. Pomóc mogą Ci w tym suplementy na bazie soi. Zawarte w soi fitoestrogeny działają podobnie jak estrogeny, dzięki czemu łagodzą nieprzyjemne objawy klimakterium. Jednym z suplentów na bazie soi jest Climagyn. Występuje on w wersji na dzień, w której głównym składnikiem jest soja, a także w wersji na noc, która zawiera ekstrakty z melisy i szyszek chmielu, który złagodzi rozdrażnienie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *