Chrapanie – czy zagraża naszemu życiu?

chrapanie

Noc, pora dnia, w której każdy z nas kieruje się w stronę łóżka, by odpocząć po ciężkim dniu. Jedni przesypiają całą noc bez najmniejszych problemów, inni cierpią na bezsenność, a jeszcze inni wybudzani są ze snu chrapaniem swoich domowników. Co dziesiątą osobę dotyka problem chrapania. Z tą dolegliwością boryka się ponad 45% Polaków. W większości są to mężczyźni. Skutkami chrapania jest ciągłe zmęczenie i niewysypianie się. Chrapanie nie zagraża naszemu zdrowiu, o ile nie pojawiają się wraz z nim tzw. bezdechy senne. Są to momenty, w których odgłosy chrapania narastają, później następuje cisza zakończona nagłym chrapnięciem. Takie bezdechy mogą pojawiać się kilkakrotnie w ciągu nocy i są jednym z objawów, z którymi powinniśmy zgłosić się do lekarza.

Dlaczego chrapiemy?

Istnieje wiele przyczyn tego nieprzyjemnego zjawiska. Podczas wdechu dochodzi do wibracji wiotkiego podniebienia miękkiego, co wydaje dźwięk chrapania. Może być ono także spowodowane skrzywieniem przegrody nosowej, przerostem migdałków czy wydłużonym podniebieniem miękkim i języczkiem. U osób dorosłych chrapanie może być także wywołane otyłością.

chrapanie_infografika
Infografika pochodzi ze strony www.certus.med.pl

Chrapanie u dzieci

W przypadku dzieci chrapanie najczęściej pojawia się przy przeroście migdałków podniebiennych lub trzeciego migdałka. Jedyną metodą leczenia jest w takim wypadku ich usunięcie. Chrapanie może także pojawić się przy infekcjach oraz alergii. Wtedy należy skonsultować się z lekarzem, który wprowadzi odpowiedni sposób leczenia.

Badanie snu (polisomnografia)

Lekarze w pierwszej kolejności sprawdzą, czy podczas twojego snu pojawiają się bezdechy senne i zmierzą ich długość. Polisomnografia wykryje wszelkie zaburzenia, które nie pozwalają Ci się wyspać. Oceni twoje stadia snu, czynność serca i poziom tlenu we krwi. Badanie to odbywa się w szpitalu, jednak coraz częściej zdarza się, że jest przeprowadzane w domu. Nie jest ono tak dokładne, jak to odbyte w szpitalu, dlatego by w pełni ocenić stan naszego snu, najlepiej zgłosić się na oddział.

Zmiana stylu życia metodą na chrapanie?

To, co jemy, pijemy, jak spędzamy czas, wpływa na stan naszego organizmu. Często zmiana kilku nawyków sprawi, że zaczniemy się wysypiać, a problemy z chrapaniem znikną. Najważniejszym z nich jest dobranie odpowiedniej poduszki. Przy jej wysokim ułożeniu nasze drogi oddechowe zwężają się, co powoduje chrapanie. Spij na boku, a nie na plecach. Zapobiegnie to opadaniu języka ku tyłowi i nieprzyjemnym dźwiękom. Jeśli masz nadwagę, postaraj się systematycznie ćwiczyć i jeść małe, regularne posiłki. Zrezygnuj z nikotyny i alkoholu, które powodują obrzęk śluzówki i podrażniają gardło. Możesz także zastosować specjalny spray, który przeciwdziała chrapaniu, nawilżając błonę śluzową gardła oraz poprawiając napięcie tkanek.

desnoran_chrapanie

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *