Zgaga – przejedzenie czy groźna choroba?

zgaga_apteka_jak_marzenie

Zgaga, popularnie nazywana pieczeniem w przełyku jest jedną z najczęstszych dolegliwości układu pokarmowego. Każdy z nas choć raz miał z nią do czynienia, czy to podczas świątecznego przejedzenia, czy wakacyjnych, zagranicznych wypraw. Pojawiająca się sporadycznie, sygnalizuje nam, iż żołądek został przepełniony. Gdy pojawia się często- może informować o poważnym zagrożeniu naszego organizmu.

Niestrawność

Zgaga jest jednym z objawów niestrawności. Towarzyszą jej bóle w podbrzuszu i nadbrzuszu, cofanie treści żołądkowej do przełyku oraz nieprzyjemne, kwaśne odbijanie. Każdy organizm inaczej reaguje na dostarczany pokarm. Zgaga może pojawić się po ciężkich, tłustych posiłkach, jak również po słodkich, kremowych ciastach. Nie służą jej wszelkiego typu używki- alkohol czy papierosy. Osoby przemęczone, narażone na nadmierną ilość stresu, także odczuwają jej skutki.

Refluks żołądkowy

Pojawiać się może po przejedzeniu lub zbyt szybkim rozpoczęciu aktywności fizycznej po posiłku. Z tego powodu odradza się chodzenia na basen od razu po obiedzie czy kolacji, a także ćwiczeń na siłowni po zbyt dużym obciążeniu żołądka. Refluks jest niestety ogromnym zagrożeniem dla pracy naszego układu pokarmowego. Charakteryzuje się nie tylko zgagą. Pojawiają się także nudności, wymioty, czkawka czy ślinotok. Z takimi objawami najlepiej zgłosić się do lekarza, który zleci odpowiednie badania i zadecyduje o dalszym leczeniu.

Czego unikać?

Wrogiem numer jeden są napoje gazowane, używki oraz tłuste jedzenie. Ich odstawienie lub znaczne ograniczenie powinno pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Zakwaszenie żołądka powodują także wszelkie słodycze i używki. Kawę, herbatę oraz napoje zawierające kofeinę należy spożywać w odpowiednich ilościach. Jednak nie tylko posiłki są zagrożeniem dla naszego układu pokarmowego. Są nim także stres i nerwy, dlatego w miarę możliwości powinniśmy znaleźć czas dla naszego organizmu i pozwolić mu odpocząć.

Zgaga, a ciąża

Zmiany hormonalne występujące u kobiet w ciąży oraz dziecko uciskające na żołądek, także może być przyczyną zgagi. W takim wypadku przyszła mama powinna starać się ograniczyć potrawy z dużą ilością przypraw oraz dania kwaśne. Posiłki powinny być spożywane regularnie, w małych ilościach. Zgaga, która zaczęła się pojawiać w okresie ciąży, zniknie po porodzie tak jak inne objawy typowe dla tego czasu.

Zapobieganie

Jedną z najważniejszych zasad zapobiegania zgadze jest jedzenie małych, regularnych posiłków. Nasz żołądek nie powinien być obciążany. W naszym trybie życia powinniśmy znaleźć miejsce na odpoczynek i wyciszenie organizmu. Częste przebywanie na świeżym powietrzu- spacery czy jazda na rowerze pomogą nie tylko w walce ze zgagą, ale także poprawią naszą kondycję fizyczną.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *