Uroki wiosny i lata, czyli jak nie dać się alergii.

allergie

Wiosna oraz lato to okresy wzmożonej aktywności. Ciepło i sprzyjająca pogoda zachęcają do uprawiania sportu, prac w ogrodzie czy po prostu wypoczynku na świeżym powietrzu. Niestety dla wielu osób jest to też czas wzmożonych objawów alergii wiążących się z katarem, kaszlem i łzawieniem oczu.

Alergie na pyłki są jednymi z najszybciej rozwijających się rodzajów alergii na świecie według statystyk: w USA cierpi na nią blisko 50 milionów osób, zaś w grupie dzieci – 13/14 lat, niemal jedna czwarta światowej populacji ma jej objawy. W Afryce alergię na pyłki ma 29,5% populacji, w Azji – 23,9%, na Bliskim Wschodzie – 20,1%, W Indiach – 15,8%, w Ameryce Południowej – 23,7%, w Ameryce Północnej – 33,3%, w północnej i wschodniej Europie – 12,3%, w Oceanii – 39,8%, a w Europie Zachodniej – 21,2%.

Czym jest alergia?

Alergia czy też bardziej potocznie-uczulenie, to specyficzny rodzaj nadwrażliwości organizmu na kontakt z alergenami, tj. obcą substancją wywołującą patologiczną reakcję immunologiczną w organizmie człowieka. Istnieją różne rodzaje alergii: wziewne, kontaktowe czy pokarmowe, mają one rozmaitą intensywność u różnych ludzi i mogą prowadzić do zróżnicowanych objawów. Tak jak wspomnieliśmy na początku najczęstsze to katar, kaszel, reakcje skórne w postaci wysypki, łzawienie oczu a w skrajnych przypadkach astma, a nawet śmiertelnie niebezpieczny wstrząs anafilaktyczny. Podatność na alergię ma podłoże genetyczne, często dziedziczne, co sprawia, że prawdopodobieństwo pojawienia się alergii wzrasta, jeśli u członków rodziny wystąpiła alergia. Innym rodzajem czynników wpływających na powstawanie i rozwój alergii są czynniki środowiskowe:

 • zanieczyszczenie powietrza
 • dym papierosowy
 • przebyte infekcje

Niebezpieczne może być też nazbyt sterylne otoczenie w początkowym okresie życia dziecka, ponieważ wyklucza ono możliwość kontaktu organizmu małego człowieka z alergenami, a przez to nie pozwala prawidłowo wykształcić się układowi immunologicznemu. Nadużywanie środków chemicznych może prowadzić do podobnych skutków.
Alergie często są trwałe, ale mogą również występować okresowo. Bagatelizowane, nieleczone mogą być przyczyną poważniejszych przewlekłych chorób, w tym przede wszystkim wspomnianej astmy.

Jak przeciwdziałać alergiom?

Najłatwiejszą, a zarazem najskuteczniejszą metodą pozbycia się alergii jest unikanie alergenów wywołujących jej objawy. W przypadku jednak okresowych alergii wiosennych niemożliwa jest całkowita izolacja od przyczyny zaburzenia. Dlatego też należy przedsięwziąć inne środki ostrożności.

Pierwszym krokiem jest udanie się do lekarza specjalisty-pulmonologa, który przepisze nam leki przeciwhistaminowe, kortykosteroidowe i kromony. Leki te dzięki dobranym odpowiednio składnikom łagodzą objawy odczuwane przez alergików, zmniejszają wrażliwość na pyłki, a także zapobiegają pogłębianiu się alergii. Ich działanie nie ma na celu wyleczenia alergii, ponieważ jest ona wadą wrodzoną, pozwalają natomiast normalnie funkcjonować mimo otaczających nas pyłków.

Inną metodą walki z alergią są szczepionki odczulające. Jest to jednak wariant bardziej skomplikowany, dlatego też proponuje się je osobom, u których zastosowane leczenie przeciwhistaminowego nie złagodziło objawów alergii, lub zrobiło to w niezadowalającym stopniu. Dzięki takim działaniom można na stałe obniżyć oddziaływanie alergenów na nasz organizm oraz znacznie podnieść komfort życia z alergią.

Co oprócz brania leków można zrobić, by złagodzić objawy alergii
?

 • W okresie pylenia ogranicz spacery po parkach i łąkach, gdzie jesteś silniej narażeni na działanie pyłków.
 • Po powrocie do domu należy przemywać twarz wodą, szczególnie oczyszczając oczy i płatki nosa.
 • Regularnie odkurzaj miejsce, w którym mieszkasz.
 • Zawsze po deszczu i na wieczór wietrz mieszkania. Wtedy ilość pyłków w powietrzu jest znacznie mniejsza.
 • Unikaj dymu z papierosów, spalin, mają one działanie drażniące.
 • Podczas jazdy samochodem zamykaj okna. Klimatyzacja wyposażona jest w filtry, które wyłapują pyłki.
 • Często zmieniaj pościel.
 • Nie susz ubrań ani pościeli na świeżym powietrzu.

Z alergią da się żyć i to nie rezygnując z aktywności na świeżym powietrzu. Ważne jest, aby pamiętać, iż nie wolno zaniechać leczenia alergii, ponieważ może to doprowadzić nawet do astmy oskrzelowej lub wstrząsu anfilaktycznegi. Przy odpowiednim leczeniu i zachowaniu kilku prostych zasad okres wiosny i lata minie nam przyjemnie i bez żadnych dolegliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *